Výber notebooku nie je jednoduchá záležitosť a hlavne by ste ho určite nemali podceňovať. Váš budúci spoločník na prácu a zábavu by mal čo najviac vyhovovať vašim preferenciám a požiadavkám. Preto máme pre vás pár tipov na to, čo by ste pred kúpou notebooku mali určite zvážiť.
1. Windows, MacOS alebo Chrome
Operačný systém notebooku by mal byť prvou a najdôležitejšou vecou pri jeho výbere. Na výber máte z Windowsu, MacOS či menej známeho Chromu.
Windows
Počítače s operačným systémom Windows vyrábajú desiatky značiek. Samozrejme, kvalita a cena sa líšia v závislosti od konkrétneho výrobcu. Notebook na úrovni preferencií klasického nenáročného užívateľa sa dá Windows mierne porovnať s MacOS. No verzie prispôsobené na podnikanie či hranie hier od Windowsu ho rozhodne predbiehajú. Vlajková loď Microsoftu je navyše oveľa prístupnejšia ako MacOS, vďaka čomu sa stala štandardom pre vývoj hier či rôznych podnikateľských programov.

MacOS
Lacný MacBook za pár stoviek eur žiaľ nenájdete. Vyššiu cenu však kompenzuje naozaj premyslený dizajn, kvalitné spracovanie, množstvo zabudovaných aplikácií na synchronizáciu iCloudu s inými Apple zariadeniami či na správu multimediálnej zbierky a naozaj výborná výdrž batérie.
Chrome
Ak potrebujete notebook iba na bežné domáce použitie, teda na sledovanie filmov a seriálov, nakupovanie na internete, odpisovanie na e-maily či na vytváranie textových dokumentov, tak je operačný systém Chrome výbornou lacnejšou alternatívou k Windowsu. Tento operačný systém od Googlu nájdete v Chromebookoch a vďaka ich hardvérovým požiadavkám sú preto ideálne pre školákov, takže ak potrebujete mať doma viac počítačov, s Chromebookom dokážete ušetriť nemalé peniaze.
2. Veľkosť je dôležitá
Možno vám to príde malicherné, no ešte pred kúpou je veľmi dôležité zvážiť, čo budete s notebookom robiť. Ak ho potrebujete iba na domáce použitie, tak vás veľkosť a váha veľmi nemusia trápiť. Domáci rodinný “miláčik” s väčšou obrazovkou bude fajn spoločník na dlhé večery pri seriáloch. Na druhej strane, ak ho plánujete nosiť z miesta na miesto, napríklad do práce či do školy, určite zvoľte menšiu a ľahšiu alternatívu.

Veľkosti notebookov bežne začínajú v rozhraní od 11,6 palcov a šplhajú sa až na hodnotu 17,3. Ak sú teda vašou prioritou menšie rozmery a nižšia váha, určite choďte do notebookov s maximálnou veľkosťou medzi 13 až 14 palcov s hmotnosťou do 1,5 kilogramu. Týmto kritériám vyhovujú napríklad aj ultrabooky, ktoré sú tenšie a ľahšie ako ich väčší bratia. V tom prípade však musíte rátať s tým, že váš notebook bude mať pravdepodobne menší počet portov a jeho grafická karta nemusí byť taká výkonná, ako je to v prípade väčších modelov. Ak teda plánujete na počítači pracovať s grafickými programami, určite siahnite po väčšom kuse.
3. Výdrž batérie
Ak plánujete pracovať s notebookom prevažne doma, kde ho budete mať väčšinu času v nabíjačke, tak vás táto časť trápiť veľmi nemusí. V prípade, že budete s notebookom takmer vždy na cestách, potrebujete notebook s výdržou batérie aspoň 7 – 8 hodín. Netreba sa však spoliehať na údaje od výrobcov, pretože ak na notebooku spustíte náročný program, zatiaľ čo jas obrazovky bude na maxime, tak baterka dlho pri živote určite nezostane.

Skúste si prečítať recenzie užívateľov, tie vám povedia určite viac. Čo vám však môže pri výbere pomôcť, sú watthodiny (Wh) alebo miliampérhodiny (mAh). Tu platí, že čím vyššie sú tieto čísla, tým dlhšie vám batéria vydrží.
4. Dotyková obrazovka – Áno alebo Nie?
Dotyková obrazovka vám vie pri práci skrátiť čas a naozaj pomôcť, no jej negatívom sú vysoké odlesky, čo napríklad pri pozeraní videí a grafickej práci môže byť viac na škodu. Zvážte preto, či ju naozaj potrebujete a či vám odlesky nebudú prekážať.
5. Kvalita klávesnice
V prípade, že budete pracovať na notebooku niekoľko hodín denne, je dobré mať klávesnicu s dobrou ergonómiou – s dostatočnou vzdialenosťou klávesov a dobrou hmatovou spätnou väzbou. Ak už teraz viete, že budete veľa počítať či zapisovať číslice, dbajte na to, aby mal počítač numerickú klávesnicu. Posledným veľmi dôležitým faktorom je podsvietenie klávesnice. Je to naozaj veľký pomocník pri práci v zlých svetelných podmienkach.

6. Úložisko alebo koľko miesta je dostatok miesta?
Tu si však treba uvedomiť, že objem uložiteľných dát ide ruka v ruke s rýchlosťou. Pevné disky, teda HDD, sa využívali v notebook hlavne v minulosti, no stále ich v niektorých modeloch nájdeme. Veľký problém s nimi majú hlavne tenké a ľahké počítače. Je to kvôli tomu, že HDD môže byť pomalý a vytvárať značné teplo a hluk.
Na druhej strane SSD pracuje naozaj rýchlo a potichu, čo si určite veľmi rýchlo zamilujete. Jeho menšou nevýhodou je však nižšia kapacita úložiska a vyššia cena.
7. RAM
RAM je často označovaná za systémovú pamäť. To znamená, že čím vyššiu pamäť RAM máte, tým väčšie množstvo aplikácií a kariet môžete naraz využívať bez akéhokoľvek spomalenia systému. Kým v minulosti vám pokojne stačili 4 GB pamäte RAM, v dnešnej dobe to už neplatí. Novodobým štandardom je 8 GB, no pre náročnejšieho užívateľa by mala mať pamäť RAM aspoň 16 GB.
Výber správneho notebooku bude teraz rozhodne jednoduchší, však? No ak stále váhate, pokojne nám napíšte. Veľmi radi vám poradíme a vyberieme pre vás perfektnú mašinku na učenie, zábavu či prácu. Ak ale máte záujem o repasovaný počítač, tak klikajte TU a vyberte si z našej RE:PC ponuky.