RE:PC vyberá počítač na prácu

Kúpa nového PC na prácu môže byť ako kúpa nového auta v cudzom jazyku. Páči sa vám ako vyzerá a ako sa pri jeho používaní budete cítiť, no nerozumiete jeho technickým parametrom. V prípade počítača ide o použitý hardvér, ktorý sa stará o všetko, čo s ním chcete robiť. Ako zistíte, že za každé euro z ceny získate ten najlepší produkt? 

V ideálnom prípade chcete počítač či notebook, ktorý vydrží čo najdlhšie. Preto je dôležité si stanoviť odpovede na základné otázky. Vďaka tomu sa vyhnete prípadu, že zbytočne preplácať niečo, čo vlastne ani nevyužijete.

Akú prácu budem s mojim RE:PC vykonávať?

Je hlavnou náplňou vašej pracovnej pozície e-mailová komunikácia? Pracujete s grafikou a úpravou fotografií? Venujete sa skôr úradníckej práci v tabuľkovom editore? Práve odpoveď na tieto otázky je hlavným kameňom pri výbere nového počítača. Od nej sa potom budú odvíjať konkrétne parametre. 

Preferujete rýchlosť alebo skôr cenu?

Na základné pracovné úkony ako textový či tabuľkový editor nie je nutné utrácať veľké peniaze. V tom prípade môžete ísť po cene počítača, pretože každý z aktuálnej ponuky splní vaše nároky. Ak však vykonávate špecifické úlohy odkázané na výkon hardvéru, ako napríklad práca v grafických programoch či strih videa, je lepšie ísť po rýchlosti. 

Čo so zvyškom hardvéru?

Ešte v začiatkoch výberu je vhodné rozhodnúť sa, či chcete na svoju prácu využívať počítač alebo notebook. Stolový počítač často ponúka väčšiu úroveň výkonu. Je však nutné ho mať uložený na jednom mieste a ťažko sa prenáša. Ak v práci veľa cestujete alebo potrebujete pohyb, ideálny pre vás bude notebook.

V prípade pevného disku platí pravidlo – čím viac miesta, tým lepšie. Pamätajte, že pri práci budete ukladať najčastejšie zrejme dáta ako textové či tabuľkové súbory, ktoré nie nezaberajú veľa miesta. Preplácať za veľký disk tak bude zbytočné. Ak preferujete rýchly a spoľahlivý chod systému, odporúčame SSD disk, kombinovaný minimálne so 4 GB RAM. 

Tento príspevok bol uverjnený v Novinky